Skip to Main Content
It looks like you're using Internet Explorer 11 or older. This website works best with modern browsers such as the latest versions of Chrome, Firefox, Safari, and Edge. If you continue with this browser, you may see unexpected results.

Philadelphia Voting and Elections: NEXT ELECTION TUESDAY NOV 8, 2022

This is a practical guide to voting and elections in Philadelphia.

November 8, 2022 (General)

10/24/2022    Last day to REGISTER before the November election
11/01/2022    Last day to apply for a mail-in or civilian absentee ballot
11/08/2022    Last day for County Boards of Elections to receive voted mail-in and civilian absentee ballots
11/08/2022    GENERAL ELECTION

11/15/2022    Last day for County Board of Elections to receive voted military and overseas absentee ballots

Find Your District - PA Voter Services

Candidates for Office

On November 08, 2022, Philadelphia voters will cast Election ballots to select candidates for the following offices:


Note: Button numbers are displayed below in brackets: []

Ballot Questions are available here.

United States Senator Statewide – Vote for 1

  • John Fetterman (Democratic) [101]
  • Mehmet Oz (Republican) [201]
  • Erik Gerhardt (Libertarian) [301]
  • Richard L Weiss (Green) [401]
  • Daniel Wassmer (Keystone) [601]

Governor and Lieutenant Governor Statewide – Vote for the candidates of one party for Governor and Lieutenant Governor

  • Josh Shapiro and Austin Davis (Democratic) [102]
  • Douglas V Mastriano and Carrie Lewis DelRosso (Republican) [202]
  • Matt Hackenburg and Tim McMaster (Libertarian) [302]
  • Christina DiGiulio and Michael Badges-Canning (Green) [402]
  • Joe Soloski and Nicole Shultz (Keystone) [602]

Representative in Congress 2nd District – Vote for 1

  • Brendan F Boyle (Democratic) [103]
  • Aaron Bashir (Republican) [203]

Representative in Congress 3rd District – Vote for 1

  • Dwight Evans (Democratic) [103]
  • Christopher Hoeppner (Socialist Workers Party) [703]

Representative in Congress 5th District – Vote for 1

  • Mary Gay Scanlon (Democratic) [103]
  • David Galluch (Republican) [203]

Senator in the General Assembly 2nd District – Vote for 1

  • Christine M Tartaglione (Democratic) [104]

Senator in the General Assembly 4th District – Vote for 1

  • Art Haywood (Democratic) [104]
  • Todd Johnson (Republican) [204]

Senator in the General Assembly 8th District  – Vote for 1

  • Anthony Hardy Williams (Democratic) [104]
  • John Hayes (Republican) [204]

Representative in the General Assembly 10th District  – Vote for 1

  • Amen Brown (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 170th District  – Vote for 1

  • Martina White (Republican) [205]

Representative in the General Assembly 172nd District  – Vote for 1

  • Kevin J Boyle (Democratic) [105]
  • Al Taubenberger (Republican) [205]

Representative in the General Assembly 173rd District  – Vote for 1

  • Pat Gallagher (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 174th District  – Vote for 1

  • Ed Neilson (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 175th District  – Vote for 1

  • MaryLouise Isaacson (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 177th District  – Vote for 1

  • Joe Hohenstein (Democratic) [105]
  • Mark Lavelle (Republican) [205]

Representative in the General Assembly 179th District  – Vote for 1

  • Jason T Dawkins (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 180th District  – Vote for 1

  • Jose A Giral (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 181st District  – Vote for 1

  • Malcolm Kenyatta (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 182nd District  – Vote for 1

  • Ben Waxman (Democratic) [105]
  • Al Robles (Republican) [205]

Representative in the General Assembly 184th District  – Vote for 1

  • Elizabeth Fiedler (Democratic) [105]
  • Marjilyn Murray (Republican) [205]

Representative in the General Assembly 185th District  – Vote for 1

  • Regina G Young (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 186th District  – Vote for 1

  • Jordan A Harris (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 188th District  – Vote for 1

  • Rick Krajewski (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 190th District  – Vote for 1

  • G Roni Green (Democratic) [105]
  • James Love Jackson (Independent) [505]

Representative in the General Assembly 191st District  – Vote for 1

  • Joanna E McClinton (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 192nd District  – Vote for 1

  • Morgan Cephas (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 194th District  – Vote for 1

  • Tarik Khan (Democratic) [105]
  • Torren Danowski (Libertarian) [305]

Representative in the General Assembly 195th District  – Vote for 1

  • Donna Bullock (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 197th District  – Vote for 1

  • Danilo Burgos (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 198th District  – Vote for 1

  • Darisha K Parker (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 200th District  – Vote for 1

  • Chris Rabb (Democratic) [105]
  • Kionna West (Republican) [205]

Representative in the General Assembly 201st District  – Vote for 1

  • Stephen Kinsey (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 202nd District – Vote for 1

  • Jared Solomon (Democratic) [105]

Representative in the General Assembly 203rd District  – Vote for 1

  • Anthony A Bellmon (Democratic) [105]

     


Special Election – City Council At-Large 1 – Vote for 1

  • Poetica Bey (Libertarian)
  • Filing deadline September 30, 2022

Special Election – City Council At-Large 2 – Vote for 1

  • Marc Jurchak (Libertarian)
  • Filing deadline September 30, 2022

Special Election – District Council – 7th District – Vote for 1

  • Quetcy Lozada (Democratic)
  • James Whitehead (Republican)
  • Randall J Justus (Libertarian)

Special Election – District Council – 9th District – Vote for 1

  • Anthony Phillips ( Democratic)
  • Roslyn Ross (Republican)
  • Yusuf Jackson (Libertarian)

 

Contact the City Commissioners

Commissioner Lisa M. Deeley (D), Chairwoman

215-686-3460, 3461
215-686-3947
Lisa.Deeley@phila.gov

Facebook account

Commissioner Omar Sabir (D), Vice-Chair

215-686-3462, 3463
215-587-9107
Omar.Sabir@phila.gov

Facebook account

Commissioner Seth Bluestein (R)

215-686-3464, 3467
215-686-3472
Seth.Bluestein@phila.gov

Facebook accountInstagram account

Department contact Information

County Board of Elections

 

City Hall, Rm 142
1400 John F Kennedy Blvd
Philadelphia, PA 19107
Phone: 215-686-3469

Voter Registration Office

 

520 N Columbus Blvd, 5th Fl
Philadelphia, PA 19123
Phone: 215-686-1591

Election Board Unit

 

520 N Columbus Blvd, Ste 512
Philadelphia, PA 19123
Phone: 215-685-4811

 

Selected News Articles

PoliticsPA.com is a news aggregator of articles in newspapers about political issues, elected officials, and candidates for office in the state of Pennyslvania, including Philadelphia.

Pennsylvania Election 2022 from Spotlight PA. "Spotlight PA is an independent, nonpartisan newsroom dedicated to high-quality investigative and public-service journalism about the Pennsylvania state government and urgent statewide issues, including elections, voting, the governor, the legislature, rural communities, criminal justice, economic development, health, human services, and more." 

Philadelphia Inquirer
Philadelphia Tribune 

CNN 5 Things
New York Times
Washington Post 

 

 

 

 

Main Campus: 215-751-8394 | NERC Learning Commons: 215-972-6270 | NWRC Library: 215-496-6019 | WERC Learning Commons: 267-299-5848